Objevte pravdu o zubech: Vaše riziko zubního kazu odhaleno

Zodpovězte našich sedm otázek a zjistěte, jak vysoké či nízké je Vaše osobní riziko vzniku zubního kazu, a jaké jsou naše jednoduché návrhy ke zlepšení zdraví Vaší dutiny ústní a snížení rizika vzniku zubního kazu.

Start

1: Museli jste si v posledních dvou letech nechat udělat zubní výplň?

Ano
Ne

To naznačuje, že Vaše riziko vzniku zubního kazu v budoucnu může být nízké.

Pokračovat

S ohledem na nedávný zákrok je možné, že Vám hrozí vznik zubního kazu i v budoucnu. Protože zubní kaz se vyvíjí postupně a po dlouhou dobu, můžete předcházet úvodním příznakům jeho vzniku, jako jsou matné bílé skvrny, a dokonce tyto příznaky zvrátit, když zlepšíte své návyky v péči o zdraví ústní dutiny a snížíte množství cukru, který konzumujete.

Pokračovat

2: Které z těchto potravin konzumujete pravidelně nad rámec tří hlavních denních jídel a jak často?

  • Slazené nápoje
  • Ovocné šťávy
  • Bílý chléb a sladké pečivo
  • Ovocné koktejly
  • Čokoláda/ sladkosti
  • Víno/ pivo/ lihoviny
Nikdy nebo jednou denně
Dvakrát denně Třikrát nebo vícekrát denně

Gratulujeme, jen tak dál! Proč?

Všechny tyto nápoje a potraviny mají vysoký obsah cukru. Cukry se ve Vašcich ústech mění na cukerné kyseliny, které napadají Vaše zuby, oslabují zubní sklovinu a zvyšují riziko zubního kazu. Čím více jsou Vaše zuby vystaveny působení těchto kyselin, tím vyšší je riziko, že se objeví zubní kaz. Zubní lékaři doporučují omezit mlsání a konzumaci slazených nápojů a potravin. Pokračujte v testu, abyste zjistili Vaše osobní riziko vzniku zubního kazu a získejte tipy na udržení a zlepšení zdraví Vaší ústní dutiny.

Pokračovat

Všechny tyto nápoje a potraviny mají vysoký obsah cukru. Cukry se ve Vašich ústech mění na cukerné kyseliny, které mohou napadat Vaše zuby, oslabit zubní sklovinu a zvýšit riziko zubního kazu. Čím více jsou Vaše zuby vystaveny působení těchto cukerných kyselin, tím vyšší je riziko zubního kazu. Potraviny s vysokým obsahem škrobu, jako jsou zákusky a chléb, jakož i další potraviny a nápoje, například ovocné šťávy, jogurty a slazené nápoje, například ledový čaj nebo limonády, ale také káva nebo čaj z automatu mohou obsahovat cukr.

Pokračovat

Omezíte-li zvyk mlsat mezi jídly, významně snížíte Vaše riziko vzniku zubního kazu.

Všechny tyto nápoje a potraviny mají vysoký obsah cukru. Cukry ve Vašich ústech tvoří cukerné kyseliny, které napadají Vaše zuby, oslabují zubní sklovinu a zvyšují riziko zubního kazu. Čím více jsou Vaše zuby vystaveny působení těchto kyselin, tím vyšší je riziko, že se objeví zubní kaz. Potraviny s vysokým obsahem škrobu, jako jsou koláče a chléb, jakož i další potraviny a nápoje, například ovocné šťávy, jogurty a slazené nápoje, například ledový čaj nebo limonády, ale také káva nebo čaj z automatu mohou obsahovat cukr.

Pokračovat

3: Kolikrát denně si čistíte zuby?

Jednou a méně
Dvakrát a více

Pro účinnou ochranu před zubním kazem se doporučuje čistit si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut.

Návrh: Čištění zubů dvakrát denně po dobu dvou minut zubní pastou s fluoridem pomůže posílit Vaše zuby proti působení kyselin z cukrů a chránit před zubním kazem.

Pokračovat

Gratulujeme! Pokračujte v dobré práci. Proč?

Čištění zubů alespoň dvakrát denně pomáhá odstraňovat zubní plak. Používání zubní pasty s fluoridem posílí Vaše zuby proti působení kyselin z cukrů a pomůže chránit před zubním kazem.

Pokračovat

4: Máte pocit, že při čištění důkladně očistíte celý povrch Vašich zubů?

Ano
Ne

Gratulujeme! Pokračujte v dobré práci. Proč?

Důkladné čištění pomáhá odstranit zubní plak, chrání před zubním kazem a snižuje riziko jeho vzniku.

Dbejte na to, abyste při čištění dosáhli i na těžko dostupná místa vzadu v ústech a v prostorech mezi zuby. Tato místa se často vynechávají a pak se na nich snadno drží zubní plak. Pomůže, když zvolíte kartáček s malou hlavou a naučíte se denně používat i zubní nit nebo mezizubní kartáčky.

Pokračovat

Věděli jste, že většina zubních kazů vzniká na žvýkacích ploškách zubů a na těžko přístupných místech, jako jsou mezizubní prostory? Proto těmto oblastem věnujte zvýšenou pozornost. Pomůže, když zvolíte kartáček s malou hlavou a naučíte se denně používat i zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Zeptejte se zubního lékaře nebo dentální hygienistky, jak správně používat zubní kartáček, zubní nit a mezizubní kartáčky.

Pokračovat

5: Věděli jste, že určitý zdravotní stav může zvýšit Vaše riziko rozvoje zubního kazu?

Ano
Ne

Výborně, tak možná už víte, že léčba vysokého tlaku, diabetu, deprese, alergie, kardiovaskulárních chorob či jiných chronických onemocnění může vést ke snížení tvorby slin v ústech, a tím ke zvýšení rizika vzniku zubního kazu.

Návrh: Promluvte si s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou, poradí Vám, jak se bránit vzniku zubního kazu, když berete léky na některou z výše uvedených zdravotních komplikací.

Pokračovat

Léčba vysokého tlaku, diabetu, deprese, alergie, kardiovaskulárních chorob nebo jakéhokoli chronického onemocnění může vést ke snížení tvorby slin v ústech, a tím ke zvýšení rizika vzniku zubního kazu. Pokud musíte pravidelně brát léky - i ty volně prodejné - nebo trpíte chronickým onemocněním, požádejte Vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistku o radu, jak předcházet zubnímu kazu.

Pokračovat

6: Odpovězte "správně" nebo "špatně" na následující tvrzení:

Pokračovat

7: Kdy jste naposledy byli na kontrole u zubního lékaře nebo dentální hygienistky?

Méně než před rokem
Déle než před rokem
Nevzpomínám si

Gratulujeme! Většině onemocnění a problémům dutiny ústní se dá předcházet, jsou-li včas diagnostikovány.

Návrh: Pokračujte v pravidelných návštěvách zubního lékaře. Doporučuje se chodit na kontrolu alespoň jednou ročně nebo tak často, jak Vám to zubní lékař nebo dentální hygienistka doporučí.

Pokračovat

Je velmi důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře nebo dentální hygienistku pro prevenci onemocnění či problémů dutiny ústní, aby si člověk uchoval zdravý úsměv po celý život.

Návrh: Objednejte se k zubnímu lékaři/dentální hygienistce HNED TEĎ!

Pokračovat

Aha, takže už to bude nějakou dobu. Je velmi důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře nebo dentální hygienistku pro prevenci onemocnění či problémů dutiny ústní, aby si člověk uchoval zdravý úsměv po celý život.

Návrh: Objednejte se k zubnímu lékaři/dentální hygienistce HNED TEĎ!

Pokračovat

Gratulujeme, Vaše riziko vzniku zubního kazu je relativně malé - pokračujte v dobré práci a v pravidelných návštěvách zubního lékaře.

Konec testu

Vaše výsledky naznačují, že můžete být ohroženi vznikem zubního kazu. V příštích šesti měsících byste měli navštívit Vašeho zubního lékaře a pohovořit s ním o Vašich návycích v oblasti stravování a péče o chrup.

Omezte příjem sladkých potravin, dbejte na čištění zubů dvakrát denně po dobu dvou minut fluoridovou zubní pastou a čistěte i mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubními kartáčky. To vše Vám pomůže zlepšit zdraví dutiny ústní a snížit riziko vzniku zubního kazu.

Konec testu

Jste ohroženi vznikem zubního kazu. Měli byste co nejdříve navštívit zubního lékaře a poradit se s ním, jak zlepšit péči o chrup a chránit se před dalším zubními kazy.

Omezte příjem sladkých potravin, dbejte na čištění zubů dvakrát denně po dobu dvou minut fluoridovou zubní pastou a čistěte i mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubními kartáčky. To vše vám pomůže zlepšit zdraví dutiny ústní a snížit riziko vzniku zubního kazu.

Konec testu